כלוב גורים, גדר גורים ותיחום. למה זה משמש אותנו כבעלי גורים?

בין אם שמעתם והמליצו לכם על כלוב או גדר לגור שלכם ובין אם לא,
אני רוצה לחשוף אתכם לנושא הכי חשוב בנוגע לחינוך גורים.
נושא שבכלליותו נקרא- “תיחום“.

 

תיחום הכוונה לאיזור תחום שבו אנחנו תוחמים את הגור בתוך הבית שלנו ומיד תבינו למה צריך לעשות את זה. נושא התיחום הוא נושא דיי רחב, אשתדל לעבור איתכם על הכל ולתמצת כמה שאפשר.
זה הולך להיות קצת ארוך כי חשוב לי שתדעו את כל הנושא על כל צדדיו.

אז שבו לכם, תכינו לכם משהו חם לשתות (או קר, מה שבא לכם), התרווחו והחכימו! 🙂 ואם אהבתם, תגיבו ושתפו את המאמר.

נושא התיחום הוא נושא שלעיתים שנוי במחלוקת, יש אנשים שחושבים שזה גורם צער וכאב לגור, שזה ממש לשים אותו בעונש וכו’.. ובכן, אני לא יכולה להגיד שהחשיבה הזו היא לגמרי לא נכונה, שכן, הכל תלוי ב- איך עושים את זה

אבל לפני הכל, חשוב לי להגיד לכם:

שכל גור, אבל כל גור. חייב. חייב. ואני אגיד שוב פעם – חייב!
להיות באיזור תחום בבית שהוא רק שלו.
 
 
למה זה כל כך חשוב שגור יהיה באיזור תחום?
 
 1. כדי למנוע פספוסים של צרכים בבית ולעודד התאפקות. איך בדיוק? – ידוע שכלבים לא עושים צרכים ליד איפה שהם ישנים ואוכלים. לפחות הם ישתדלו מאוד מאוד להימנע מכך (למעט מקרים חריגים מאוד). לכן, הקטנת איזור המחייה שלהם ומניעה של הסתובבות של הגור בכל הבית, תעודד התאפקות ותמנע מהגור לחפש פינה בבית ולעשות בה את הצרכים.
 2. כדי למנוע הרס של הבית– הפינה התחומה צריכה להיות נייטרלית מחפצים שהגור יכול להרוס, לא תהיה שם גישה לרהיטים, נעליים וכל חפץ אחר שהגור יכול ללעוס ולהרוס.
 3. מעודד פיקוח 100%– גורים עד גיל שנה חייבים להיות בפיקוח שלנו, 100% מהזמן. כל עוד אנחנו לא יכולים לעקוב אחרי מה שהגור עושה ולפקח עליו, הוא צריך להיות באיזור התחום שלו, כדי שלא יעשה נזק לסביבה, לא יעשה צרכים ולא ילמד התנהגויות לא טובות (כגון- כרסום שטיח/ משקוף).
 
התיחום הוא האיזור הבטוח של הגור– זה הטריטוריה הקטנה שלו והוא לעולם לא יעשה צרכים בתוך הטריטוריה, עם הזמן הטריטוריה של הגור תגדל לבית שלכם והוא לא יעשה גם בתוך הבית. תחילה הוא ימנע לעשות צרכים בשטח התחום ובהמשך בכל הבית.
 
‏אוקיי הבנתי, אבל איזה סוג תיחום יתאים לי ולגור שלי?
 
אז, ככה יש כמה סוגים של תיחום
 
 1. כלוב גורים
 2. גדר גורים
 3. שילוב של שניהם- למי שצריך להשאיר את הגור שלו יותר מ4 שעות בכלוב בזמן שהוא הולך לעבודה, זה הפתרון הכי יעיל. נשמע מורכב ועמוס אבל זה כל כך עושה חיים קלים. מה זה אומר שילוב של שניהם? זה כלוב שהיציאה שלו מחוברת לגדר.
  לוקחים כלוב גורים, שם מניחים את המיטה שלו, צעצוע, קערת מים ואוכל.
  מוודאים שהדלת פתוחה ומשם הגור יכול לצאת לתוך הגדר גורים עם פד ושם לעשות את הצרכים שלו על הפד. זה מונע הסתובבות בכל הבית ועשיית צרכים בכל הבית וגם הרס כמובן. ולנו יש ראש שקט ללכת לעבודה ולא לדאוג שנחזור לטרור. השילוב של שניהם מלמד את הכלב שהכלוב זה הבית שלו והגדר זה מחוץ לבית שלו. בהמשך- כשהגור יגדל קצת, הוא ירצה להתאפק גם בגדר ולא לעשות גם שם ואז יהיה ניתן להגדיל את איזור התיחום והדירה כולה תהפוך לאיזור תחום שבו לא עושים צרכים.

קצת על צרכים והתאפקות..
 
גורים בגילאי חודשיים עד 4 חודשים יכולים להתאפק בין 4 ל6 שעות גג. לכן מי שנעדר מהבית מעל השעות האלה בגילאים האלה, חייב לספק לגור אלטרנטיבה נוספת של עשיית צרכים ולא להשאיר רק בכלוב או בגדר. אחרת- הגור יעשה בלית ברירה בתוך הכלוב ובתוך הגדר את צרכיו. ואז יצרנו למידה לא טובה.
אם אתם כן יכולים להוציא את הגור מהגדר כל 4 שעות. – עליתם על דרך המלך! במידה ולא, תשקלו לשים את הגור בכלוב כאשר הוא פתוח עם יציאה לעוד משטח תחום שבו יעשה את הצרכים, כמו הדוגמא של כלוב וגדר שהזכרתי קודם.
 
אבל, הוא לא מסכן בכלוב?
האם זה לא התעללות? להשאיר את הגור בכלוב? קשה לי לראות את זה… ועוד…
הדגש הכי חשוב דבר ראשון: אסור להכניס גור לכלוב או לגדר גורים ללא הרגלה מסודרת לכלוב או לגדר.ללא הרגלה זה באמת לעשות עוול לגור. ברגע שהגור עובר הרגלה מסודרת, הוא מבין שזה המקום הבטוח שלו. הכלוב/ הגדר מהווים דימוי למעין מאורה כמו של הגורים בטבע והגור מרגיש שם בנוח ובטוח. לאחר הרגלה מסודרת הגור מעצמו ירצה להיכנס לשם ולישון שם. הוא ילמד שבזמן שהבעלים לא נמצא, הוא בכלוב ישן.

 

ומה עושים בלילה?
בלילות הראשונים של הגור איתכם בבית, לא מומלץ להשאיר אותו בתיחום. שכן הוא עלול להרגיש בודד וזה עלול לייצר בו סטרס וחרדה מה שיכול להוביל לייללות ובכי.

לכן מומלץ לאפשר לו לישון לידכם או ליד אחד מבני הבית כדי שהוא ירגיש שהוא לא לבד.
גם אם זה אומר שהוא יהיה חופשי ולא בתיחום.
לאחר שהגור התרגל לתיחום, יהיה אפשר לסגור אותו בכלוב או בגדר בלילות,
אך בתנאי שהוא יהיה כמה שיותר בקרבתכם בלילה.
 • חשוב- למקם את הכלוב/ הגדר במקום מרכזי בבית ולא בחדר צידי. כדי שהגור ירגיש חלק מהבית ולא לבד.
 • חשוב להכניס את הגור לכלוב/ לגדר לאחר שווידאתם שהתרוקן בחוץ והוציא קצת אנרגיה.
 
 
לשאלת השאלות: 
אז איך עושים הרגלה מסודרת לכלוב?
 
אוקיי, זה נושא שהוא קצת יותר מורכב שיהיה לי קשה להסביר במסגרת המאמר. וזה בהחלט מצריך להיעזר באיש מקצוע ובייעוץ פרטני.
מה שאני כן יכולה להגיד באופן כללי על קצה המזלג, זה שהרגלה מתבצעת בהקשר של אוכל. חשוב לתת לגור את כל הארוחות שלו בתוך הכלוב, על מנת שהגור יחבר בין הכלוב למשהו טוב שזה המזון שלו.
מעבר לכך, הייתי ממליצה להיעזר בשירות מקצועי שידריך אתכם כיצד יש להרגיל את הכלוב לגדר או לכלוב בצורה מסודרת מהירה ויעילה, שלא תותיר בכלב איזשהם פחדים וחרדות.
 
מהן ההשלכות ההרסניות במידה ולא ביצענו הרגלה מסודרת לתיחום?
בדר”כ מה שקורה זה שאנשים סוגרים את הגור בכלוב, הגור נלחץ מזה שהוא “כלוא” (כי לא עבר הרגלה לזה) ואז מתחיל לבכות, לנבוח וליילל ומה שאנחנו מקבלים זה:
1. גור שמפחד מהכלוב.
2. הגור פיתח כלפי הכלוב או הגדר אנטיגוניזם ולא בטוח שיהיה אפשר לתקן את מערכת היחסים הזו שנהרסה בין הגור לתיחום.
3. הגור מפתח התנהגות שלילית כגון- נביחות, בכי, יללות, הוא לומד שזאת דרך טובה לתקשר עם העולם. וזה עלול להתקבע אצלו וללוות אותו למשך כל חייו.
4. הוא לומד לפחד מהבעלים- כי הבעלים הוא זה ששם אותו שם. וזה דבר שעלול מאוד לפגוע ביחסים שבין הבעלים לכלב.
 
אז איך אני בכל זאת לומד איך להרגיל את הגור שלי בצורה מסודרת ונכונה מבלי לעשות טעויות ולהשאיר נזקים אצל הגור?
 
פיתרון טוב שיש לי בשבילכם זה- 
הקורס הדיגיטלי שלי – “צרכים עושים בחוץ”
קורס שלם בנושא גמילה של גורים מעשיית צרכים בבית.
שילמד אתכם איך להרגיל את הגור שלכם בצורה מסודרת ומקצועית לגדר ולמנוע את כל הטעויות האפשריות וגם כמובן – איך לגמול אותו מצרכים וכל התורה כולה.
לסילבוס המלא + שיעור ניסיון בחינם לחצו כאן.

 

לשאלות, ניתן לשאול בתגובות
או ליצור איתי קשר בלשונית “יצירת קשר” שבעמוד הראשי.
ואפשר גם לשוחח איתי בווטסאפ 🙂 

 

לתגובה

נוצר באמצעות מערכת הקורסים של
 
סקולילנד